Jak kierować się sercem i mimo przeciwności wierzyć w miłość – Maya Angelou i jej najpiękniejsze cytaty

Maya Angelou Cytaty

“Ludzie zapomną o tym, co powiedziałeś, ludzie zapomną o tym, czego dokonałeś, ale ludzie nigdy nie zapomną tego, jak dzięki tobie się czuli.” Maya Angelou

Poznając życiorysy niektórych osób, uświadamiam sobie, ile niesamowitych, pełnych siły i mądrości ludzi jest/było, wśród nas. Jedną z takich wspaniałych dusz była Maya Angelou – prawdziwa mistrzyni życia i anioł z wielką misją. Jej życie było pełne wzlotów i upadków, naznaczone ciężkimi ciosami losu, mimo tego zawsze kierowała się sercem i zachęcała innych, żeby postępowali tak samo. Miała niesamowitą osobowość i umiejętność współczucia. Jej cytaty przypominają mądrości otrzymywane z Kronik Akaszy. Jeśli potrzebujesz pocieszenia, wsparcia, przypomnienia sobie o swojej wartości i sile i o tym, co w życiu naprawdę ważne– cytaty Mayi z pewnością Ci pomogą.

Spis najpiękniejszych motywacji i cytatów Mayi Angelou znajdziesz na końcu tego tekstu.

“Cieszymy się pięknem motyla, ale rzadko uświadamiamy sobie zmiany, przez które przeszedł, aby osiągnąć to piękno.”

Maya Angelou Cytaty

Maya Angelou (1928 – 2014) była afroamerykańską poetką, aktorką, pisarką i jednym z najważniejszych bojowników o wolność i równość.
Jako dziecko nigdy nie doświadczyła rodzicielskiej miłości. W wieku trzech lat jej rodzice rozwiedli się, a ona i jej brat zostali wysłani do babci, ponieważ ani matka, ani ojciec nie chcieli się nią opiekować. Małe dzieci zostaly oznaczone jak bagaże i wysłane w daleką podróż pociągiem.
Maya już jako dziecko doświadcza dyskryminacji rasowej i musi nauczyć się, że jest czlowiekiem drugiej kategorii. Nie rozumiała tych niesprawiedliwości, nie rozumiała, dlaczego biała dentystka odmówiła leczenia jej zęba, tylko ze wzgledu na kolor skóry. Babcia Mayi starała się mimo wszelkich przeciwnosci uczyć swoje wnuki tradycyjnych afrykańskich wartości i wiary w dobro drugiego człowieka.

“Wszyscy jesteśmy ludźmi, dlatego też żaden człowiek nie może być nam obcy”.
“Nadszedł czas, aby rodzice wcześnie nauczyli młodych ludzi, że w różnorodności jest piękno i siła.”

Ponieważ brutalność i rasizm w wiejskim regionie coraz bardziej sie nasilały, dzieci musialy zostać odesłane z powrotem do matki. Dla Mayi mialo to jednak fatalne konsekwencje. W wieku 8 lat zostaje zgwałcona przez swojego ojczyma. Za ten czyn mężczyzna spędził w więzieniu tylko jeden dzień – zostaje zwolniony za kaucją. Wkrótce potem zabija go nieznany sprawca. Chociaż śmierć tego człowieka nie była w żaden sposób związana z gwałtem, Maya uważała, że jest współodpowiedzialna za jego śmierć, wydając policji jego imię.
Po tym zdarzeniu Maya Angelou zamilkła – trauma gwałtu i śmierci była zbyt wielka dla tak małej dziewczynki. Przez około pięciu lat nie powiedziała ani słowa. Jak wyjaśniła w swojej późniejszej autobiografii, to właśnie ten czas ciszy wywołał jej pasję do książek, języka i poezji, czas, w którym starała się “przekształcić całe ciało w ucho”. Z czasem Maya odzyskała głos.

“Słowa znaczą więcej, niż to, co jest napisane na kartce papieru. Barwa ludzkiego głosu nadaje im głębszego znaczenia.”

W wieku 16 lat zaszła w ciążę i wkrótce po ukończeniu szkoły urodziła syna. Jako samotna matka podejmowała różne prace, pracowała jako kucharka lub w klubach nocnych. To był burzliwy czas, tańczyła i śpiewała na scenach, aby zarabiać na życie i nie popadać w biedę.

“Nauczyłam się, że bez względu na to, co się dzieje i jak źle jest dzisiaj, życie toczy się dalej, a jutro będzie lepiej.”

W latach 50 współpracowała w Martinem Lutherem Kingiem i została jedną z największych aktywistek na rzecz obywatelskich praw dla czarnoskórych mieszkańców USA. Swoje emocje i przeżycia pragnęła przelać na papier. Do swojej śmierci napisała około 30 książek, w których niestrudzenie reagowała na niewłaściwe postępowanie społeczeństwa.
 Największy sukces odniosła wydając książkę ” Wiem, dlaczego ptak w klatce śpiewa”. W niej przetwarzała wspomnienia z młodości i ukazała życie wielu czarnych w pierwszej połowie XX wieku. Tytuł jej ksiazki pochodzi z wiersza Paula Laurence’a Dunbara, który opisuje, jak zraniony ptak buntuje się w klatce i pragnie wolności. Jego trel nie jest śpiewem radości, ale modlitwą wysłaną do nieba z dna jego serca. Podobnie jak ptak, młoda Maya jest również uwięziona w społeczeństwie, które nie daje jej możliwości, o jakich marzy, ale brutalnie pokazuje jej raz za razem, jaką rolę jej nadano. To zainspirowało wielu ludzi, którzy walczyli o wolność i przeciw uciskowi – takich jak prezydent RPA Nelson Mandela.

„Ptak nie śpiewa, bo posiada odpowiedź, śpiewa, bo posiada pieśń.”

Opowieści o afroamerykańskiej kobiecie w rasistowskim społeczeństwie przyniosły jej sławę. Maya opisywała swoje przygody i doświadczenia tak porywająco, że zyskała dla nich światowe uznanie. Otrzymała wiele nagród z uniwersytetów i grup literackich, publikując wielokrotnie fascynujące wiersze. Zaczęła publicznie walczyć z niesprawiedliwością społeczną, prowadząc wykłady i nauczając w szkołach. W 2011 roku otrzymała “Medal Wolności Prezydenckiej”, najwyższą nagrodę cywilną w USA.

“Kiedy nic nie robisz, czujesz się przytłoczony i bezsilny. Ale kiedy się angażujesz, czujesz poczucie nadziei i spełnienia, które wynika ze świadomości, że pracujesz nad tym, aby wszystko było lepsze.”

Niema dziewczyna stała się jedną z najbardziej wpływowych pisarek swoich czasów i jedną z najważniejszych osób w walce o prawa człowieka. Cały smutek, jakiego doświadczyła, zwiększył odporność jej duszy. „Nie powinieneś topić smutków, ale robić wszystko, żeby przywracać radość.” Maya Angelou stała się wzorem do naśladowania dla milionów ludzi, pokazując im, że nigdy nie warto się poddawać, niezależnie od tego, jak trudne jest czasem życie.

Ekook "Jak wejść w Kroniki Akaszy"

ROZMOWA Z KRONIKAMI AKASZY TO TWOJA WRODZONA UMIEJĘTNOŚĆ. WYSTARCZY SOBIE O NIEJ PRZYPOMNIEĆ.

Nie wiesz, jak łączyć się ze swoją Kroniką Akaszy? Przewodnik „Jak wejść w swoje Kroniki Akaszy” poprowadzi Cię krok po kroku w wymiar Twoich energetycznych zapisów.

Najpiękniejsze myśli Mayi:

O ROZWOJU OSOBISTYM:

 • Moją misją życiową nie jest zwykłe przetrwanie, tylko rozkwit: z pasją, współczuciem, humorem i klasą.
 • Nic nie może przyćmić światła, które świeci od wewnątrz.
 • Jesteś sumą wszystkiego, co kiedykolwiek widziałeś, słyszałeś, zjadłeś, poczułeś, powiedziałeś, zapomniałeś – to wszystko tam jest. Wszystko wpływa na każdego z nas, dlatego staram się mieć pewność, że moje doświadczenia są pozytywne.
 • Musimy pamiętać, że wszyscy zostaliśmy stworzeni jako twórcy i możemy wymyślać nowe scenariusze tak często, jak są potrzebne.
 • Chcę, aby wszystkie moje zmysły były zaangażowane. Pozwólcie mi wchłonąć różnorodność i wyjątkowość świata.
 • Jak tylko nastąpi uzdrowienie, wyjdź i wylecz kogoś innego.
 • Każdy z nas, sławny lub niesławny, jest dla kogoś wzorem do naśladowania, a jeśli nim nie jesteśmy, powinniśmy zachowywać się tak, jakbyśmy byli – weseli, mili, kochający, uprzejmi. Bo możesz być pewien, że ktoś patrzy i robi przemyślane i sumienne notatki.
 • Dołóż wszelkich starań, aby zmienić rzeczy, których nie lubisz. Jeśli nie możesz dokonać zmiany, zmień sposób myślenia. Być może znajdziesz nowe rozwiązanie.
 • Nie musisz myśleć o właściwym postępowaniu. Jeśli jesteś za słuszną rzeczą, to robisz to bez myślenia.
 • Jeśli zawsze starasz się być normalny, nigdy nie będziesz wiedział, jak niesamowity możesz być.
 • Chociaż znam siebie samą jako stworzenie Boże, jestem również zobowiązana do uświadomienia i przypomnienia sobie, że wszyscy inni i wszystko inne są także Bożym stworzeniem.
 • Kiedy się uczysz, ucz, kiedy dostajesz, dawaj.
 • Pamiętaj, że ludzie będą Cię osądzać po Twoich działaniach, a nie po Twoich zamiarach.
 • Nauczyłam się, że za każdym razem, gdy podejmuję decyzję z otwartym sercem, zazwyczaj jest ona właściwa.
 • Ty sam jesteś wystarczający. Nie masz nic do udowodnienia komukolwiek.

O MIŁOŚCI I ODWADZE:

 • Miłość leczy. Uzdrawia i wyzwala. Używam tego słowa, nie w znaczeniu sentymentalizmu, ale warunku tak silnego, że trzyma gwiazdy w ich niebiańskich pozycjach i który powoduje, że krew płynie w naszych żyłach w sposób prawidłowy.
 • Nigdy nie powinieneś traktować priorytetowo kogoś, kto uważa cię za opcję.
 • Jeśli masz tylko jeden uśmiech w sobie, daj go ludziom, których kochasz.
 • Miej wystarczająco dużo odwagi, by zaufać miłości jeszcze raz i zawsze jeszcze raz.
 • Sukces to miłość do życia i odwaga, by nim żyć.
 • Kiedy napotkamy kogoś, kto jest odważny, zabawny, inteligentny i kochający, powinniśmy podziękować wszechświatowi.
 • Bez odwagi nie możemy z konsekwencją praktykować żadnej innej cnoty. Nie możemy być mili, prawdziwi, miłosierni, hojni i szczerzy.
 • Jeśli nie jestem dobry dla siebie, jak mogę oczekiwać, że ktoś inny będzie dla mnie dobry?

O KOBIECOŚCI:

 • Kobieta w harmonii ze swoim duchem jest jak płynąca rzeka. Idzie tam, dokąd chce bez udawania i dociera do miejsca przeznaczenia, przygotowanego, by być sobą i tylko sobą.
 • Jestem kobietą – fenomenalnie! Fenomenalna kobieta, to ja.
 • Kobiety powinny być twarde, wrażliwe, czułe, śmiać się tak dużo, jak to tylko możliwe, i żyć długo.
 • Chciałabym być znana jako inteligentna kobieta, odważna kobieta, kochająca kobieta, kobieta, która uczy, będąc.
 • Za każdym razem, gdy kobieta staje w obronie samej siebie, nie wie o tym, że staje w obronie wszystkich kobiet.

O ŻYCIU:

 • Żyj tak, jakby życie zostało stworzone dla ciebie.
 • Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
 • Żyć dobrze to sztuka, którą można rozwijać: to miłość do życia i zdolność do czerpania wielkiej przyjemności z małych rzeczy i pewność, że świat nic ci nie jest winien, a każdy dar jest dokładnie tym, czym jest – darem.
 • Bądź obecny we wszystkim i dziękuj za wszystko.
 • Większość ludzi nie dorasta. Większość ludzi się starzeje. Znajdują miejsca parkingowe, honorują swoje karty kredytowe, zawierają małżeństwo, mają dzieci i nazywają to dojrzałością. To, co to jest, to starzenie się.
 • Mieć nadzieję na najlepsze, być przygotowanym na najgorsze i nie być zaskoczonym niczym pomiędzy.
 • Życie jest czystą przygodą i im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym szybciej będziemy mogli traktować życie jako sztukę.

INNE:

 • Bądź tęczą w czyimś obłoku.
 • Kiedy dajemy radośnie i z wdzięcznością przyjmujemy, każdy jest błogosławiony.
 • Czas jest czymś niematerialnym, poza naszą kontrolą – nie możemy go przyśpieszyć ani zwolnić, dodać ani ująć. Jest zatem niewyobrażalnie cennym darem.
 • Wszystko we wszechświecie ma rytm, wszystko tańczy.
 • Nienawiść, spowodowała wiele problemów na świecie, ale jeszcze ich nie rozwiązała.
 • Wiara jest dowodem tego, co niewidzialne.
 • Nie ma nic tak smutnego jak młody cynik, ponieważ przeszedł od wiedzy o niczym do wiary w nic.
 • Pragnienie sięgnięcia po gwiazdy jest ambitne. Pragnienie dotarcia do serca jest mądre.

3 komentarze do “Jak kierować się sercem i mimo przeciwności wierzyć w miłość – Maya Angelou i jej najpiękniejsze cytaty”

 1. Irena Sandwood

  Wspaniala postawa kobiety, ktorej nie zlamaly przeciwnosci losu i tragiczne osobiste doswiadczenia. Wrecz przeciwnie byla silna, walczyla o swoje przekonania majac w sercu troske o innych ktorych tez los doswiadczyl. Piekna dusza.

 2. Żyć dobrze to sztuka, którą można rozwijać: to miłość do życia i zdolność do czerpania wielkiej przyjemności z małych rzeczy i pewność, że świat nic ci nie jest winien, a każdy dar jest dokładnie tym, czym jest – darem.
  Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ebook

Zobacz Ebooka
"Jak wejść w Kroniki Akaszy"

Shopping Cart
Scroll to Top